Projekt Credchem
Kralupská střední odborná škola partnerem projektu
CREDCHEM
Jde o mezinárodní projekt pro střední školy s chemickým zaměřením v 5 evropských státech (SR, ČR, SRN, Bulharsko a Itálie), financovaný z evropských fondů, pro léta 2010 – 2014. Hlavním evropským koordinátorem je drážďanské Berufsschulzentrum für Technik, u nás pak Národní ústav odborného vzdělávání. Z ČR je do něj zapojeno 5 středních škol.
Usnesení rady pro vzdělávání a Kodaňská deklarace z roku 2002 stanovily jako prioritu vyvinout systém přenosu kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu jako jedno z opatření k podpoře transparentnosti, srovnatelnosti a uznávání způsobilostí/kvalifikací mezi různými zeměmi a na různých úrovních. Výsledkem činnosti byl systém ECVET (Evropský systém kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu), který umožňuje členit kvalifikace do jednotek nebo cíle programu odborné a vzdělávací přípravy do dílčích cílů. Každá jednotka je vymezena pomocí znalostí, dovedností a kompetencí a lze ji charakterizovat relativně přiřazením zahrnutých výsledků učení k odpovídající referenční úrovni a vyjádřením jejich obsahu v bodech nebo v jiných koeficientech. Jednotka může být osvědčována samostatně.
Jednotka může být nejmenší částí kvalifikace, která je hodnocena, validována nebo certifikována. Může být specifická pro jednu kvalifikaci nebo společná pro více kvalifikací.
Kreditní body jsou přiřazovány kvalifikacím a jednotkám, z nichž se určitá kvalifikace sestává.
Základem projektu CREDCHEM je určení jednotek výsledků učení a porovnání těchto jednotek v rámci zúčastněných zemí a škol, dále přidělení bodů jednotlivým jednotkám a jejich porovnání s přidělenými body spolupracujících partnerů. Cílem je sjednocení výuky odborných chemických předmětů ve SŠ a odstranění jazykové bariéry. Každá škola vytvoří dvě jednotky učení, z nichž jedna pokryje dvoudenní práci žáků v laboratoři včetně teorie. Vyučující naší školy Mgr. A. Kováčiková a M. Sládková zpracovaly do učební jednotky témata: měření fyzikálněchemických veličin a příprava Mohrovy soli včetně stanovení její čistoty. V současné době se jednotky překládají do němčiny. Obě učitelky se v srpnu 2010 zúčastní letní akademie Credchemu v Drážďanech.
Významnou částí projektu jsou „mobility učitelů“ a „stáže studentů“. Letos se připravuje pouze mobilita učitelů, žáci na odbornou stáž vyjedou do partnerských škol až v příštím roce, kdy by se měli vzdělávat právě podle připravených jednotek učení. Tyto aktivity jsou realizovány v rámci projektu Leonardo da Vinci – Partnerství.